Afta

K12.0- Nawracające afty jamy ustnej
Aftowe zapalenie jamy ustnej
Afty Bednara
Zapalenie okołogruczołowe błony śluzowej martwicze nawracające
Afty przewlekłe nawrotowe
Zapalenie jamy ustnej opryszczkopodobne

Jest to miejscowy ograniczony stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej. Lokalizuje się głównie na błonie śluzowej policzków i dziąseł oraz języka, rzadziej wargi. Jeszcze rzadziej pojawia się w dalszej części drogi pokarmowej — ostatnio widziałem u siebie w gabinecie Pacjenta z aftą na przedniej powierzchni migdałka podniebiennego i drugiego z aftą na języczku podniebiennym.

Zmiana ma wygląd białawy, wyraźnie ograniczony, na początku nieco wypukły, potem, w drugiej fazie gojenia, jest płytkim owrzodzeniem. Utrzymuje się około tygodnia i zanika samoistnie. Niekiedy występuje w kilku lokalizacjach jednocześnie. Bardzo bolesna przy dotyku.

Powstaje znacznie częściej w sytuacjach gorszej higieny jamy ustnej, wkładania rąk do buzi przez dzieci i dorosłych, ubytków próchniczych itp. Było dyskutowane podłoże aft — do tej pory nie udało się chyba potwierdzić jednoznacznej etiologii patogenu za nie odpowiedzialnego. Najprawdopodobniej jest to choroba bakteryjna nieswoista. Częściej chorują dzieci i osoby młode.

Leczenia przyczynowego nie ma. Nie powinno się podawać antybiotyków ogólnych. Warto stosować środki odkażające miejscowo na samą aftę i przysuszające. Jest zakaźna, więc całowanie i ślina przenoszą bakterie.